Student Recognitions

Student Recognitions
Posted on 05/01/2020

Student Recognitions

The spring months are normally competition and recognition season for MASD, but COVID-19 interrupted the normal.
Photos of students who had excelled were scheduled to take place the week after school closed.
In the absence of photos, and since we can't invite students to be recognized at a School Board meeting,
we are finding alternate ways to recognize these students. Their hard work and significant achievements do not go unnoticed.
Please help us share their success by sharing this post on your social media posts. 

CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING STUDENTS!

ACADEMIC COMPETITIONS

NATIONAL GEOGRAPHIC GEOGRAPHY BEE
Eyassu Yosedik (grade 6): MAMS Geo Bee Champion; qualified for the state championship which got cancelled

MAMS SCIENCE OLYMPIAD
Tyson Bomberger (grade 7) and Noah Sheaffer (grade 7): fourth place for their project “Elastic Launched Glider”
             
CAPITAL AREA SCIENCE & ENGINEERING FAIR

Lucia Caretti (grade 10): second place for her project “A Continuation of Social Conformity in Developing Years”

Leilani Fulmer (grade 12), Caroline Gill (grade 12), and Courtney Shaffer (grade 12):
third place for their project “Mind Over Matter”

Caroline Gill (grade 12): Senior Scholarship for 3 years of participation

Amanda Lee (grade 12): second place for her project “The Phone Fiend”; PSEA Retired Teachers Award in Support of STEM Education



WINTER ATHLETES

WRESTLING - Head Coach: Daniel Riggs; Assistant Coaches: Earl Bright, Tony Colemire, Drew Heying

Arthur Dash: District Qualifier, Regional Qualifier, Mid-Penn All Star, 2nd Team

Luke Fegley: 100 wins, District Qualifier, Regional Qualifier, State Qualifier, Mid-Penn All Star, 2nd Team

Zachary Malay: District Qualifier, 2020 Greater Harrisburg Wrestling Officials Scholarship, Mid-Penn All Star, 1st Team

Quincy Reinnagel: District Qualifier, Regional Qualifier, State Qualifier, Mid-Penn All Star, 1st Team

Joey Spear: 100 wins, District Qualifier, Regional Qualifier, State Qualifier, Mid-Penn All Star, 2nd team, 2020 Greater Harrisburg Wrestling Officials Scholarship, John Traver’s Award Nominee

Damion Williams: District Qualifier

2020 Wrestling Team Qualified for Districts:
Jacob Buffington, Vinny Corradi, Arthur Dash, Luke Fegley, Alex Hatt, Isaac Lupp, Zachary Malay, Ayden Miller, Sam Miller, Matthew Mitchell, David Ordonez, Quincy Reinnagel, Krea Scheaffer, Evan Smallwood, Joseph Spear, Troy Stein, Damion Williams, Case Woodley

GIRLS’ BASKETBALL - Coach Bob Pelletier
Kate Fitzpatrick: MAHS record holder for highest points scored – 1614; Mid-Penn All Star, 1st Team, McDonald’s All American Nominee, John Traver’s Award Nominee, PennLive’s 2020 Big 15 Girls Basketball All-Star Team, Class 4A All-State Basketball Team

SWIMMING - Coach Mark Shipkowski
Gavin Guckavan: state qualifier in the 100-yard backstroke and the 200-yard individual medley

BOWLING - Coach Daryl Bower
Cody Brunner: District III Championship qualifier, placed 11th out of 36; Eastern PA State High School Championships, placed 16th out of 185

 

MUSIC COMPETITIONS

PMEA ELEMENTARY SONG FEST
Directors: Michael & Mary Checco

Kunkel Elementary:
Christian Etter
Makiya Peters
Ty-Nise Metz
Selah Storm

Fink Elementary:
Zoe Montgomery
Esperanza Herrera
John Michael Beaudet
Brooke Camp

Reid Elementary:
Emma Donbaugh
Gabriella Christman
Abigail Fox
Jocelyn Jules

MAMS BAND
Director: Kristopher Hartman

Dauphin County Intermediate Band
Zoe Handwerk, Oboe
Isa Markert, Trumpet
Riley Nye, Bass Clarinet
Natalia Poust, Flute
Tyson Snyder, Baritone

Dauphin County Junior High Band
Logan Benner, Trumpet
Tyson Bomberger, Trumpet
Derek Brooks, Tenor Saxophone
Grant Carpenter, Snare Drum
Landen Freeman, Alto Saxophone
Kaden Hileman, Alto Saxophone
Ian Hoffman, Bb Clarinet
Maverick Kramer, Bb Clarinet
Adam Moore, Oboe
Dakota Shertzer, Bass Clarinet

PMEA Youth Honors Band
Caden Grady, Percussion
Zoe Handwerk, Oboe
Isa Markert, Trumpet
Riley Nye, Bass Clarinet
Tyson Snyder, Baritone
Maxwell Williams, Trombone

MAMS CHORUS
Director: Ms. Kristen Zlogar

PMEA District 7 Middle School Song Fest
Aaliyah Allensworth
Ella Brandt
Lorelei Elliott
Kiley Etter
Anna Fox
Ava Miller
Dakota Shertzer

Dauphin County 6th Grade Chorus
Damion Bivens
Christopher Cooper
Destiney Gassert
Samuel Kostoff
Isa Markert
Evelynn Mills
Jazelyn Santiago
Kahliel White

Dauphin County Middle School Chorus
Vanessa Adams
Aaliyah Allensworth
Kylee Baumbach
Ella Brandt
Amelia Birtch
Riley Buffington
Kiley Etter
Destiney Eubanks
Owen Fales
Anna Fox
Rashid Ibrahim
Kaitlyn Lewis
Ava Miller
Adam Moore
Dakota Shertzer
Jeffrey Thomas
Anthony Weigel
 
 





MUSIC COMPETITIONS (cont.)

MAHS BAND

Director: Mr. Samuel Fisher

Dauphin County High School Band
Nicole Altland, Trumpet
Hayley Bartholomew, Bb Clarinet
Emily Boyer, Flute
Daniel Brenner, Eb Clarinet
Megan Burghdorf, Trumpet
Dane Ebersole, Baritone Saxophone
Tristan Handley, Alto Saxophone
Alexandra Hess, Bb Clarinet
Connor Leiby, Alto Saxophone
Matthew Spangler, Snare Drum
Maya Wagner, Bass Clarinet

PMEA Upper District 7 Band
Nicole Altland, Trumpet
Cassidy Anderson, Contra Clarinet
Daniel Brenner, Eb Clarinet
Megan Burghdorf, Trumpet
Dane Ebersole, Baritone Saxophone
Alexandra Hess, Bb Clarinet
Connor Leiby, Alto Saxophone

PMEA Region V Band
Daniel Brenner, Eb Clarinet
Megan Burghdorf, Trumpet
Dane Ebersole, Baritone Saxophone

PMEA All-State Concert Band
Megan Burghdorf, Trumpet
Daniel Brenner, Eb Clarinet

PMEA District 7 Jazz Band & All-State Jazz Band
Connor Leiby, 1st chair alto saxophone

PMEA District 7 Orchestra
Megan Burghdorf, Trumpet
Daniel Brenner, Eb Clarinet

PMEA Central Region Orchestra
Megan Burghdorf, Trumpet

MAHS CHORUS
Director: Mr. Andrew Vensel

Dauphin County High School Chorus
Nicole Altland
Cassidy Anderson
Erin Brown
Megan Burghdorf
Cassandra Ebersole
Cayla Garman
Alexandra Hess
Jacob Hottenstein
Bethany Keyser
Jordan Knaub
Gabriela Przybylski
Tegan Rider
Bailey Snyder

PMEA District VII Chorus
Cassidy Anderson
Megan Burghdorf
Bethany Keyser

PMEA Region V Chorus
Cassidy Anderson
Megan Burghdorf

Website by SchoolMessenger Presence. © 2021 Intrado Corporation. All rights reserved.